Onadnes: „Jak správně mluvit s muži? Jako s dětmi...“

8. 03. 2012 7:30:00
"Máte někdy pocit, že váš muž dostatečně nereaguje na to, co mu říkáte?"...tenhle článek mě zaujal natolik, že jsem si ho dovolil celý „parafrázovat“. Respektive prohodit jeho aktéry. Muže a ženu. Výsledek je zajímavý...
 MS+AB

Omlouvám se autorce, paní Vladimíře Šumberové, za použití jejího článku, ale bylo to nezbytně nutné proto, aby kontext zůstal zachovaný. Sami posuďte, který text je blíž realitě... :-)

Zdroj: http://ona.idnes.cz/jak-mluvit-s-muzi-jako-s-detmi-d2o-/nasi-muzi.aspx?c=A120305_135825_nasi-muzi_job

Jak správně mluvit s ženami? Jako s dětmi...

Máte někdy pocit, že vaše žena dostatečně nereaguje na to, co jí říkáte? Zkuste s ní mluvit tak, jak byste měl mluvit se svými dětmi. Věcně, pozitivně a bez negativních emocí. Uvidíte, že to bude fungovat.

Autorky příručky "Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly; jak naslouchat, aby nám děti důvěřovaly" sice své rady primárně směřují k bezradným rodičům, ale co když je zkusíme aplikovat na komunikaci s ženami?

Základ úspěchu? Trefit se do správné nálady

1. Není vhodné ženu oslovovat, když si vybírá důležitou novou součást oblečení nebo sleduje v televizi oblíbený pořad či telenovelu nebo se věnuje jiné činnosti, vyžadující soustředění, případně právě takovou činnost dokončila (líčení, řízení auta, telefonování...).

2. Pokud je v práci, není dobré jí vyrušovat telefonem a už vůbec ne s otázkami, kdy bude končit.

3. Také bychom se měli vyhnout chvíli, kdy se žena právě po celodenním pracovním nasazení (a lítání po obchodech) vrátí k rodinnému krbu a potřebuje svou různě dlouhou "desetiminutovku" k aklimatizaci ( rozuměj „konečně má klid na telefonování a psaní smsek“).

4. Pozor na komunikační zlozvyky, jako jsou všetečné otázky, sarkasmus, rozkazy, obviňování, mučednické výlevy, výhružky, přednášky a moralizování, srovnávání, nadávání a posmívání, proroctví a varování.

Znáte to sami. Mluvit s ženou je někdy ještě mnohem komplikovanější, než komunikovat s dětmi. Zejména, když od ní něco chcete. Někdy stačí i jen málo vřelý či příliš cynický úsměv a hned je dusno (a na sex můžete rovnou zapomenout).

Otázkou je, jak si tedy o něco říct a nepřivolat hněv či rozladění? Vezměte si třeba modelovou situaci, že vám upadl knoflíček od košile. Partnerka o tom sice ví, ale celé týdny se nic neděje. Možná zabere některá z následujících technik (nebo jejich kombinace), které doporučují experti na komunikaci s dětmi:

Popište problém

Místo rozkazů, obviňování a nadávání si zkuste jen povzdechnout: "Mám než jedinou košili a chybí na ní knoflíček. Nevím, kde najdu šití a náhradní knoflík." Možné úskalí je, že žena stejně odpoví: "No jo, pořád! Vždyť o tom vím, ty se naotravuješ."

Poskytněte informace

Místo přednášek a moralizování podotkněte: "Četl jsem, že oděvy mají zase podražit." Možné úskalí je, že žena si vůbec nespojí tuto informaci s chybějícím knoflíčkem.

Šetřete slovy

Namísto mučednických výlevů typu: co sám neudělám, to nemám, partnera stručně upozorněte: "Prosím tě, miláčku, ten knoflíček!" Možné úskalí je, že i po týdnu, kdy nosíte stále jedinou košili, uslyšíte: "A co je s tou, co tam ještě visí?" Na to stačí jediná odpověď: "Nemá knoflíček." Možná, že i potom uslyšíte: "Proč jsi to neřekl dřív?" V tom případě je dobré zůstat v klidu. Ostatně na ovládnutí techniky "nenechat se vytočit" by asi jeden článek nestačil.

Popište vlastní pocity

Místo sarkasmu či srovnávání se schopnější sousedkou můžete říct: "Nelíbí se mi, že ta košile tam visí jen proto, že nemá knoflíček a už mě docela štve, že ti to musím pořád připomínat, nechci tě pořád honit jako nějaký generál." Možné úskalí je, že se dočkáte odpovědi: "Tak mě pořád nehoň, kup si knoflík a přišij si ho sám.!"

Napište vzkaz

Místo posmívání a proroctví, typu, ty naše holky taky nebudou umět nic, když budou po mamince, pomůže třeba nechat přímo na skříni lístek: "Prosím, udělej se mnou něco, ať se dám zapnout." Ideální, jak se vyhnout konfliktu i jakékoli okamžité ženině reakci. Možné úskalí je, že se naštve, že jí píšete cedulky, místo abyste s ní normálně promluvil.

Dejte jí na výběr .Tato technika je obecně velmi přínosná pro bezproblémový chod domácnosti.

Ideální je nastolit takový výběr, kde je jasně lepší námi preferovaný výsledek. Například: "Chceš jet o víkendu k našim, nebo se celý den válet se mnou v posteli?"

Chvalte, chvalte, chvalte

Pokud se zadaří a žena si s chybějícím knoflíčkem poradí, nezapomeňte na chválu: "Nádhera, můžu si svou oblíbenou košili konečně po dlouhé době vzít na sebe a nechat kolegy obdivovat Tvůj vkus, se kterým Jsi mi jí vybrala." Taky lze krátce shrnout: "Kdo umí, umí. Tomu se říká umět si poradit."

V každém případě je pak třeba vyvarovat se chvály, která naráží na slabosti nebo nezdar v minulosti.

Takže určitě ne: "Nikdy bych si nemyslel, že to fakt zvládneš, ale dokázala jsi to!" nebo "Minule jsi mi málem místo manžetového knoflíčku přišila knoflík od rádia a bylo, viď!"

Probuďte její lepší já

Občas se ženě může zdát, že na ní máme příliš vysoké nároky. Jedna se s tím bude snažit poprat sama, druhá nám to bude mít za zlé. Je proto důležité pomoci jí osvobodit se z její role.

Pokud byl vaše partnerka například od dětství považována za někoho, kdo neumí ani navléct jehlu a na co sáhne, to pokazí, je pro ní požadavek přišít chybějící knoflíček předem prohranou bitvou. A za to můžete v tuto chvíli vy.

Proto je nutné hledat možnosti, jak jí ukázat její novou, lepší tvář. Vy jí přece vidíte jinak, než jak její výkony hodnotila její matka či jak její slabosti neustále omlouval, ale tím i připomínal její otec.

Ideální je připravit jí takovou situaci, ve které bude moci i ona sama sebe vidět jinak. Nechat jí opravit roztrženou ponožku, pověsit záclony, vyřešit záhadu chybějící druhé ponožky po vyprání obou v pračce, nebo připáleného mléka v hrnci. Pokud pak partnerka ještě zaslechne, jak o ní říkáte něco pozitivního, jak si poradila s tím či oním, bude z ní nová žena, ochotná vrhnout se i do složitějších úkolů.

P.S. Není jen skvělých žen a hloupých mužů. Když si líného muže vezme pilná žena, je to její chyba. Stejně tak je chyba pilného muže, když si vezme línou ženu.

Pozn.a.: Opravdu nejsem zhrzený a zaujatý vůči ženám a ani se mno žádná tímto způsobem nezachází. Jen jsem ženský pohled na jejich problémy s muži obrátil proi nim...:-)

Autor: Aleš Baloun | čtvrtek 8.3.2012 7:30 | karma článku: 16.04 | přečteno: 1214x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Michal Pohanka

Mezinárodní den ženského orgasmu a další nesmysly

Co říkáte na Mezinárodní den prostitutek nebo Světový den toalet? Vybral jsem pro vás a krátce okomentoval několik netradičních svátků. Zbývá už jen Světový den bez mezinárodních dnů a bude se slavit úplně všechno

19.7.2019 v 18:50 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 507 | Diskuse

Michael Pálka

Moje setkání s Karlem Gottem....

.Ano, je to hrůza let, rok 1973 a cesta mého kamaráda a moje do Mongolska.Tam jsme se sice díky sešňěrovaným komunistickým poměrům nedostali, ale ruská tajga taky stála za to.

19.7.2019 v 14:58 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 409 | Diskuse

Jan Pražák

Nestrkej mi ten mobil pod sukni!

Maruška se nenápadně rozhlédla po poloprázdné kavárně, aby zkontrolovala, jestli se náhodou někdo nekouká a pak to provedla. Natočila se a dala si nohu přes nohu tak, aby umožnila mým očím neobvyklý pohled.

19.7.2019 v 14:50 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 672 | Diskuse

Lukáš Burget

Racketeová jede zpět do Německa

Kapitánka lodi Sea Watch 3, která v rozporu s italskými zákony a přes opakovaný zákaz přivezla do země migranty z Afriky, a které údajně hrozil v Itálii soud a vězení, je na cestě zpět do Německa.

19.7.2019 v 14:17 | Karma článku: 37.18 | Přečteno: 858 | Diskuse

Jan Sedláček

Nářečí na Malé Hané

Nedávno jsem četl, že se Hanáci smějí, jak v televizi interpretují hanácké nářečí (dnes je "správné" označení středomoravská nářečí).

19.7.2019 v 9:13 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 1007 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1775

Nejsem věčně nespokojený, ale spokojený také nejsem. A o tom, co to obsahuje, hodlám občas psát...

Najdete na iDNES.cz